Rośliny do ogrodu. Radzimy jakie rośliny powinny znaleźć się w Twoim ogrodzie

Rośliny do ogrodu
Rośliny do ogrodu

Budowa lub zakup domu to dla wielu z nas przedsięwzięcie życia. A prawdziwym ukoronowaniem dzieła jest piękny ogród otaczający nasz wymarzony dom. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak zaplanować ogród, aby cieszył on oko przez cały rok, nie kosztował zbyt wiele pracy i pięknie rozwijał się przez wiele sezonów.

Zanim zdecydujemy, jakie rośliny do ogrodu zakupimy, zadajmy sobie pytanie, czym powinien się charakteryzować nasz ogród marzeń, jak zamierzamy spędzać w nim czas i ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na jego regularną pielęgnację. Inaczej bowiem podchodzi się do planowania ogrodu, którego część ma być wydzielona na warzywnik, czy grządki z ziołami, inaczej do pełnego romantycznych krzewów i pnących kwiatów ogrodu w stylu angielskim, a inaczej do przydomowego trawnika, na którym planujemy grillowanie i grę w piłkę z najmłodszymi członkami rodziny.

O tym, jakie krzewy ozdobne do ogrodu należy kupić, warto podpytać fachowca. Jeżeli nie stać na profesjonalną poradę architekta krajobrazu, możemy zdać się również na doświadczonego sprzedawcę w centrum ogrodniczym. O wyborze roślin powinniśmy decydować wiedząc, jaką mamy glebę, wilgotność, nachylenie terenu, nasłonecznienie. Pamiętajmy też o zakupie i regularnym stosowaniu odżywek oraz środków ochrony roślin. Różne odmiany roślin mają różne potrzeby, zatem sposób stosowania jest równie ważny, co jakość preparatów. Przeważnie wszystkie istotne wskazówki są zawarte w opisie zamieszczonym przez producenta na opakowaniu, nie warto ryzykować urody naszych roślin, stosując preparaty na oko.

Mimo tego, że wybór roślin do ogrodu to bardzo indywidualny i zależny od wielu czynników proces, są oczywiście też uniwersalne trendy i rośliny, których klasyczne piękno nigdy nie wyjdzie z mody. Wśród takich ogrodowych, nomen omen, evergreenów, znajdzie się z pewnością okazała hortensja, zwłaszcza krzewiasta, której uprawa nie jest zbyt wymagająca. Do gatunków pięknie kwitnących, które jednocześnie zapewnią nam pyszne owoce nadające się na przetwory, należą ozdobne jabłonie. Piękny wygląd i uwodzicielski zapach w majowe wieczory zapewni nam bez lilak, którego obfite kwitnienie zapewnia mu mocną pozycję w polskich ogrodach. Niezwykle okazały jest również różanecznik, czyli rododendron, dostępny w wielu wariantach kolorystycznych. I na koniec – w żadnym ogrodzie nie może zabraknąć roślin iglastych, dzięki którym możemy cieszyć oko zielenią przez cały rok – świerk i jodła będą efektownym i odpornym na warunki pogodowe wyborem.