Podłogi – Jaką podłogę wybrać dla swojego domu bądź mieszkania?

Podłoga jest elementem, który zmieniamy zdecydowanie rzadziej niż kolor ścian czy meble. Do wyboru jest wiele różnych materiałów, które mają różnorodne struktury i właściwości. Z tego powodu trzeba wybrać mądrze i najlepiej zdecydować się na klasyczne kolory i wzory paneli lub płytek.

Podłogi jasne czy ciemne?

Dużo ludzi unika podłóg w kolorze białym lub jasnych odcieniach szarości. Jest to jednak bardzo dobry wybór, gdyż barwy te zdecydowanie powiększają pomieszczenie. Białe i szare panele idealnie pasują do sypialni, nadając jej wrażenie przytulnej lekkości. Sprawdzają się również w pokoikach dziecięcych oraz w salonie. Jeśli chodzi o bardzo jasne płytki, po czasie może pojawić się problem z fugami. Szybko się one brudzą i bardzo ciężko jest je domyć za pomocą zwykłego mopa i płynu do podłóg. Jeśli podoba nam się efekt jasnych płytek i fug trzeba pamiętać, aby być gotowym na szorowanie ich szczotką lub zakupienie mopa parowego.

W przypadku ciemnych podłóg pomieszczenia mogą sprawiać wrażenie nieco mniejszych, dlatego powinniśmy unikać ich w bardzo małych pokojach oraz łazienkach. Na czarnych płytkach, zwłaszcza tych z połyskiem, jest również bardzo widoczny kurz.

Biała i szara podłoga jakie ściany?

Do jasnych podłóg, wbrew pozorom, dobrze jest dobrać również jasny kolor ścian. Doskonałe będą kolory pastelowe: fiolet, żółć, róż oraz błękit. Aby pomieszczenie nie wyglądało na mdłe, zawsze można dodać nieco intensywnych, kwiecistych elementów np. zasłony, narzutę na łóżko lub fikuśne obrazy.

Jasna a ciemna podłoga jakie meble?

W przypadku ciemnych podłóg i ścian warto wybrać meble w jasnych odcieniach np. szarych czy jasnobrązowych lub białych, aby nie stworzyć wrażenia „ciemnej jaskini”. Jeśli jednak decydujemy się na jasne podłogi i pastelowe ściany nie powinniśmy kupować ciemnych mebli, a niestety wiele osób tak robi. Do tego typu kolorów odpowiednie meble będą w kolorze bieli oraz dąb sonoma z białymi dodatkami.

Panele czy płytki?

Najwygodniejsze i najtrwalsze jest oczywiście położenie płytek w całym domu lub mieszkaniu. Zwłaszcza, kiedy posiadamy ogrzewanie podłogowe. Płytki są dostępne we wzorach, które imitują drewniane podłogi, dzięki czemu pomieszczenia stają się bardziej przytulne. W ostatnim czasie pojawia się też coraz więcej podłóg z żywicy, które wylewa się i tworzy jednolitą taflę. Prócz niesamowitych barw i wzorów, podłogi z żywicy są również bardzo praktyczne, gdyż nie posiadają fug ani porów, pomiędzy które może wchodzić brud, kurz i piasek.