Pielęgnacja żywopłotu. Jaki gatunek żywopłotu jest najpiękniejszy i najtrwalszy?

Żywopłot wymaga systematycznej pielęgnacji – tylko wtedy będzie on ozdobą posesji lub ogrodu. Bardzo ważne jest to, aby robić to prawidłowo. Każdy błąd może skutkować obumarciem rośliny. Nie jest to jednak tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać, więc poradzimy sobie z tym samodzielnie. Osoby, które jeszcze nie zasadziły żywopłotu powinny pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Sadzenie żywopłotu

Nie wiesz, jak sadzić żywopłot? Wiele zależy od wybranej roślinności. Drzewka i krzewy liściaste powinno sadzić się jesienią lub wczesną wiosną. Ważne jest to, aby nie posiadały one liści, czy też pęków. Jeśli ziemia jest wilgotna i ciężka, to zaleca się sadzenie roślin wiosną. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że żywopłot w całości się przyjmie.
Jeśli chodzi o krzewy zimozielone liściaste, czy też iglaste to najlepiej robić to późnym latem. Rekomendowany termin to przełom sierpnia i września. Wynika to z fakt, że są to rośliny niezwykle wrażliwe, które mogą łatwo ulec przesuszeniu.
W przypadku żywotników, tuj, cisów, świerków, czy też jałowców mamy większą swobodę. Rośliny przesadzane z doniczki można sadzić praktycznie przez cały sezon, czyli od kwietnia do października.

Przycinanie roślin po sadzeniu

Wiele osób zastanawia się, kiedy przycinać żywopłot. Zaleca się jego przycięcie bezpośrednio po sadzeniu. Nie ma znaczenia, czy będzie on formowany, czy też będzie rosnąć swobodnie. Wyjątek stanowią rośliny posadzone jesienią – w tym przypadku pierwsze ciecie powinno odbyć się dopiero na wiosnę. Lepiej przetrwają one zimę, a co za tym idzie będą w dobrej kondycji.
W przypadku roślin silnie rozgałęzionych najlepiej ciąć na wysokości około 30-40 cm nad ziemią. Jeśli liczba pędów nie jest zbyt duża, to warto przyciąć je mniej więcej 10 cm nad ziemią. Bardzo ważne jest to, aby pozbyć się wszelkie słabych, czy też chorych pędów.
Należy pamiętać, że roślin zimozielonych (liściastych i iglastych) nie należy przycinać po sadzeniu. Wyjątek stanowią niektóre odmiany np. modrzew, czy też choina kanadyjska.

Pielęgnacja żywopłotu

Pielęgnacja żywopłotu opiera się na jego przycinaniu, a także regularnym usuwaniu martwych pędów. Rośliny, które rosną bardzo szybko można przycinać dwa razy do roku. Najlepiej robić to wiosną oraz późnym latem (na koniec sierpnia). Jesienią można przycinać wyłącznie odmiany mrozoodporne, które w każdej sytuacji dobrze zniosą zimę. Rozważasz nad tym, kiedy przycinać tuje? Najlepiej od końca marca/początku kwietnia do sierpnia. Możemy robić to nawet 2-3 razy w ciągu sezonu. Pierwsze cięcie powinno odbywać się w momencie, gdy pojawiają młode pęki. Drugie najlepiej przeprowadzić w czerwcu, kiedy ciemnieją młode przyrosty. Jeśli jest to konieczne, to trzecie cięcie powinno zostać wykonane na koniec sezonu.