Okna do mieszkania i domu. Jakie okna wybrać do naszego lokum? [Radzimy]

Okna w domu lub mieszkaniu są elementami, które zapewniają nie tylko widok na okolicę, lecz również ciepło. Wybór wśród rodzajów okien jest duży, a decyzję o tym, jakie okna wybrać należy podjąć po wcześniejszym zapoznaniu się z pozytywnymi i negatywnymi cechami poszczególnych okien.

Jakie rodzaje okien wyróżniamy?

Rodzaje okien wyróżniamy oczywiście w zależności od ich funkcji. Są to okna tradycyjne, balkonowe lub dachowe w przypadku domów. Różnią się wielkością, miejscem montażu oraz czasami sposobem ich otwierania. Jednak inną ważną kwestią, nad którą każdy inwestor powinien się zastanowić podczas wybierania okna do mieszkania lub domu jest materiał, z którego okna zostały zrobione. Tutaj do wyboru są okna PCV, drewniane lub aluminiowe.

Okna PCV, drewniane czy aluminiowe?

Dzisiaj każdy z tych rodzajów materiałów może zapewnić w pomieszczeniach zbliżony poziom ochrony. Jeszcze niedawno bardzo wiele osób wymieniało okna drewniane na PCV. Dzisiaj ten trend się skończył, ponieważ okna drewniane zaczęły mieć zbliżone parametry techniczne do tzw. plastikowych. Mało tego, są one uważane za bardziej nowoczesne. Poza tym w pomieszczeniach dają zupełnie inny efekt aranżacyjny oraz estetyczny. Okna aluminiowe były najrzadziej wybierane, ponieważ najczęściej montowało się je w biurowcach oraz obiektach przemysłowych. Dzisiaj jest to również budownictwo jednorodzinne. Cechują się one niską wagą oraz wytrzymałością.

Jakie parametry powinny posiadać okna?

Ważniejszą rzeczą od materiału okna są parametry, jakie one wykazują. Ponieważ gdy już zostanie wybrany materiał, który będzie dla gospodarza domu lub mieszkania zadowalający to parametry są kolejnym czynnikiem, który jest niezwykle istotny, jeśli chodzi o to, jaka atmosfera będzie panowała w pomieszczeniach. Jednym z ważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę jest współczynnik przenikania ciepła, który informuje ile ciepła przenika przez okno. Powinien wynosić on maksymalnie 1,1 W/(m2K). Im mniejszy tym mniej ciepła będzie uciekało przez okna. Dla okien dachowych jest to maksymalnie 1,3 W/m2K. Kolejnym ważnym współczynnikiem jest współczynnik przepuszczalności energii słonecznej. Pokazuje on ile naturalnego światła będzie przenikało do wnętrza pomieszczenia. Standardowo współczynniki te są w granicach 35-40%, natomiast najlepiej, aby dochodził on nawet do 55% wtedy będzie przenikało więcej promieni słonecznych.

Decyzja o tym, jakie okna do domu wybrać to inwestycja na lata. Dlatego warto przemyśleć swoją decyzję i nie ryzykować nadmierną utratą ciepła lub zbyt szybką potrzebą ich wymiany.