Ocieplenie domu – Jak ocieplać dom? [Techniki, materiały]

Każdy z nas decydując się na budowę domu chce, aby jego lokum było ciepłe i przyjazne. Technik i metod ocieplenia jest wiele, najczęściej wykorzystuje się styropian czy wełnę mineralną. Dopiero dobrze ocieplone ściany spowodują, że wnętrze domu może być przytulne.

JAK OCIEPLIĆ DOM STYROPIANEM KROK PO KROKU?

Ocieplenie domu styropianem to najpopularniejszy sposób na docieplenie ścian. Na tego rodzaju prace decydujemy się, gdy mimo grzania w domu naszym dalej jest zimno. W związku z tym należy zdać sobie sprawę, że ściany nie są dostatecznie docieplone i należy rozpocząć odpowiednie prace. Do takich prac dobrze jest znaleźć odpowiednią ekipę budowlaną, która doskonale wie – jak ocieplić dom styropianem krok po kroku.

W przypadku gdy dom jest nowy, ocieplenie ścian powinno odbywać się w miesiąc po wymurowaniu ścian. Najpierw na ścianach należy bardzo dobrze przygotować podłoże. Oznacza to, że należy ściany dobrze oczyścić, aby były wolne od jakichkolwiek substancji zmniejszających przyczepność. Ściany powinny być zwarte i bardzo dobrze wysuszone.

PRACE OCIEPLENIOWE

Dolną krawędź ściany należy bardzo dobrze oznaczyć listwami cokołowymi, mocujemy je do ścian kołkami rozporowymi. Listwy te są wyznacznikiem, dokąd ma być założony styropian. W przypadku gdy ściany są nierówne, wszelkie ich nierówności niweluje się specjalnymi podkładkami z tworzywa sztucznego. Plastry styropianu nakłada się na ściany, pozostawiając miedzy ścianą a styropianem małe szczeliny na szerokość ok. 2-3 mm.

Po nałożeniu styropianu zakłada się siatkę a następnie szpachluje się ściany. Tak przygotowane podłoże można już malować lub kłaść na nie tapetę albo panele. W ten sposób ociepla się ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

NIE TYLKO STYROPIAN

Dom ociepla się nie tylko styropianem, można do tego wykorzystać wełnę mineralną, która sprzedawana jest o różnej grubości i różnej elastyczności, specjalne maty, które także mają właściwości akustyczne. Odpowiedź na pytanie ile kosztuje ocieplenie domu, nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od użytego materiału i od miary powierzchni, która jest ocieplana.

OD CZEGO ZALEŻY WYBÓR SPOSOBU OCIEPLENIA DOMU?

Wybór odpowiednich materiałów zastosowanych przy ociepleniu danego budynku zależy od:

– naszych preferencji a głównie od zasobności naszego portfela,

– od wieku danego budynku,

– od rodzaju i wielkości powierzchni ścian, które będziemy ocieplać,

– od materiału, z którego budynek został zbudowany.

Trudno jest też jednoznacznie określić czy ocieplenie styropianem będzie tańsze lub droższe od ocieplenia innymi materiałami.