Jak urządzić taras? Aranżacje, inspiracje, materiały

Taras to miejsce, które często stanowi przedłużenie salonu i może być przyjemną oazą spokojnego wypoczynku w otoczeniu zieleni. Warto pomyśleć, jak urządzić taras przed domem, aby stworzyć przyjemną przestrzeń, w której miło spędzać wolny czas. Oto kilka pomysłów, w jaki sposób to zrobić.

Taras – jak urządzić i zaaranżować przestrzeń?

Pierwszą kwestią do rozważenia jest styl, w jaki nasz nowy taras będzie utrzymany. Jeśli lubisz styl romantyczny i pasuje on do otoczenia, śmiało zainwestuj w meble nawiązujące do stylu angielskiego – żeliwne, stylizowane. Całości dopełnią efektowne doniczki i piękne kwiaty wokół. A może wolisz minimalizm? Tutaj wykorzystaj proste ogrodowe meble, siedziska ozdobione poduszkami oraz zewnętrzne oświetlenie. Nie musisz ustawiać wielu doniczek z kwiatami – wystarczy kilka, które zaspokoją potrzebę przebywania w pobliżu przyrody.

Pomysł na taras – meble z odzysku

Urządzanie tarasu nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Równie ciekawy, a może nawet ciekawszy efekt osiągniesz, jeśli zamiast drogich sklepowych mebli postawisz na… meble z odzysku. Czyli wykorzystasz do aranżacji przestrzeni na przykład palety, stare pieńki czy leciwe taborety, które chciałaś wyrzucić. Jeśli je odnowisz i oczyścisz, doskonale wpasują się w klimat tarasu i staną się świetną ozdobą, jakiej na pewno nie znalazłabyś w sklepie.

Jak ozdobić taras z głową?

Oczywiście pierwsza kwestią, jaka przychodzi nam na myśl z związku z tarasem, są rośliny. Są one ozdobą, ale ich dobór trzeba dobrze przemyśleć – najlepiej dopasować gatunki roślin do stylu, w jakim urządzamy taras. Dla przykładu, do stylu śródziemnomorskiego doskonale pasują drzewka laurowe, fikusy, oleandry i lawenda. Pamiętaj również o oświetleniu. To ważne, bo dobrze dobrane światełka nie tylko dodadzą uroku i klimatu tarasowi po zmroku, ale również pozwolą na przyjemne spędzanie czasu wieczorem. Może postawisz na efektowne lampiony? A może modne od dłuższego czasu cotton balls lub inne światełka rozwieszone wśród zieleni?