Jak urządzić sypialnię? Najważniejsze pomieszczenie w domu. Sprawdź nasze propozycje i rozwiązania

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Ładnie i funkcjonalnie urządzona sypialnia pozwala dobrze wypoczywać w nocy, a także zaszyć się tam w ciągu dnia, by się zregenerować i zrelaksować. Jakimi zasadami warto kierować się podczas urządzania sypialni? Jaki kolor do sypialni będzie najbardziej odpowiedni? Poniżej kilka wskazówek i podpowiedzi.

Kolorystyka w sypialni

Trudno uogólniać, bo przecież każdy człowiek ma swoje preferencje kolorystyczne, jednak w większości przypadków, stonowana kolorystyka w sypialni sprawdza się najlepiej. Mowa tu o wyciszających barwach, dzięki którym oczy i zmysł wzroku mogą mieć odpoczynek. Szarości, zgaszone błękity i róż, biel, to barwy idealnie nadające się na ściany w sypialni. Jeżeli dla kogoś wydaje się to zbyt nudne, można zastosować kolorystyczny kontrast w postaci ściany w nasyconym, intensywnym odcieniu. Świetnie wygląda taka ściana na przykład za zagłówkiem łóżka. Generalnie jednak, im spokojniej kolorystycznie w sypialni, tym mniej bodźców rozpraszających.

Bliskość rzeczy osobistych

W sypialni warto mieć wszystkie swoje rzeczy osobiste. Dlatego właśnie jeżeli ktoś dysponuje osobną garderobą, warto ulokować ją jak najbliżej sypialni, by mieć swobodny dostęp do swoich ubrań i bielizny. W sypialni można również zorganizować swój kącik do wykonywania makijażu czyli toaletkę. Lepiej natomiast zrezygnować z przechowywania w sypialni rzeczy takich jak książki, oraz ze sprzętów takich jak na przykład telewizor. Niech sypialnia będzie wolna od urządzeń elektronicznych, które emitują promieniowanie mogące zakłócać jakość snu.

Przyjemne faktury

Sypialnia powinna kojarzyć się z relaksem i przytulnością. Ten efekt można uzyskać stosując dodatki o różnych fakturach, które są wykonane z przyjemnych w dotyku tkanin. A zatem wszelkiego rodzaju koce i pledy, ozdobne poduszki, miękkie dywaniki na podłodze tuż przy łóżku, w które wsunie się stopy po wstaniu, są naprawdę mile widziane. Poza tym w sypialni liczy się też świeże powietrze i przyjemny zapach. Warto zawiesić tam przewiewne zasłony, na przykład z lnu albo bawełny, zaopatrzyć się w odświeżającą świeczkę aromaterapeutyczną.

Kwiaty do sypialni

Nie można zapominać również o roślinach do sypialni. Niektóre z nich mają właściwości oczyszczające powietrze, a zatem dbają o jakość powietrza, którym oddychamy podczas snu. Jakie kwiaty do sypialni sprawdzą się najlepiej? Z pewnością będą do paprotki, skrzydłokwiaty, a także wężownice. Właśnie te rośliny słyną z możliwości absorbowania zanieczyszczeń z powietrza i warto ustawić je w pobliżu łóżka.