Dom pasywny czy energooszczędny? Czym różnią się te dwa typy domów?

Decyzja odnośnie rodzaju domu, jaki inwestor chciałby wybudować to podstawowa i główna decyzja, którą trzeba podjąć jeszcze przed etapem projektowym. Dzisiejsze możliwości sprawiają, że dzięki dobrym decyzjom możemy zaoszczędzić na rachunkach w czasie zamieszkiwania nowego lokum. Jeżeli zależy nam na tego rodzaju oszczędnościach oraz wygodzie, to dziś wyboru możemy dokonać pomiędzy domem pasywnym i energooszczędnym.

Dom pasywny co to takiego?

Dom pasywny to budynek, który posiada ogromnie niskie zapotrzebowanie na energię. Jest to możliwe dzięki konstrukcji oraz technologii, jaka została użyta podczas budowy takiego domu. Cechuje się on przede wszystkim zastosowaniem technologii, które minimalizują straty ciepła. Jest to wentylacja mechaniczna, a także kolektory słoneczne i pompy ciepła. Doskonalą izolacją wykazują się również okna oraz drzwi, a także wszystkie przegrody zewnętrzne. Warunkami, które sprawiają że ten budynek jest taki wyjątkowy to możliwość wykorzystania ciepła ze źródeł energii już istniejących w pomieszczeniach. Jest to między innymi oświetlenie, przeróżnego rodzaju sprzęt, a także ciepło wytwarzane przez domowników.

Dom pasywny a energooszczędny

Czym różni się dom pasywny od energooszczędnego? Na pewno konstrukcją oraz użytymi materiałami w czasie budowy. Podczas projektowania tego rodzaju budynków lokalizacja każdego pomieszczenia ma znaczenie. W przypadku domów pasywnych większą wagę przykłada się na termoizolację i prostotę stawianych ścian, a także użyte materiały. Chodzi tutaj o jak najmniejszą ilość załamań, przez które mogłoby uciekać ciepło, lecz nie tylko. Na przykład w domach pasywnych całą południową stronę projektuje się, jako przeszkloną. Ze względu na najlepsze nasłonecznienie można z tej strony pozyskać najwięcej ciepła. Ponadto ściany, dach, okna i drzwi również charakteryzują się większą izolacyjnością. Cechą, która znacząco odróżnia dom pasywny od energooszczędnościowego jest jak wyżej wspomniano możliwość wykorzystania ciepła, które wytwarzają domowe urządzenia oraz ich użytkownicy. Dzięki temu maleje zapotrzebowanie energetyczne w pomieszczeniach o konstrukcji pasywnej.

Każdy dom pasywny jest energooszczędny, natomiast nie każdy energooszczędny jest jednocześnie domem pasywnym. Różnice w zapotrzebowaniu energetycznym w odróżnieniu od domu tradycyjnego są ogromne. Dom tradycyjny potrzebuje około 120 kWh/m2, dom energooszczędny 50 kWh/m2, natomiast dom pasywny 15 kWh/m2, a więc oszczędności mogą być znaczące. Warto, więc zastanowić się nad zastosowaniem nowoczesnych energooszczędnych technologii podczas budowy nowego domu.